İçeriğe geç

Elektrik Tesisatı Nasıl Döşenir

elektrik tamircisi

Elektrik Tamircisi, Modern hayatın bir parçası olan elektriğin titizlikle ve gereken bütün standartlara uygun olarak iletilmesi hem can bununla beraber mal güvenliği açısından son aşama önemli bir konudur. Bursa Elektrik Tamir Ustası Tesisat döşenecek mekanda sıva öncesi boruların döşenmesi işlemi “sıva altı tesisat” olarak adlandırılırken kaba inşaat sonrası elektrik iletim tesisatı döşenmesi işlemine de “sıva üstü tesisat” denir. Henüz inşaat aşamasındayken meydana getirilen bu işlem yardımıyla duvar yüzeyinde borular görülmez, şu demek oluyor ki bütün bağlantılar duvarın arasında kalır.


1- Boruların yerleştirilmesi elektrik tesisatı nasıl döşenir?


Bursa Elektrik Ustası, Binalar yapılmadan önce elektrik döşem projeleri hazırlanmış olur. Bu projelerde boruların kesitlerinden nereye yerleştirileceklerine, anahtar ve prizlerin nerelerde olacağına kadar tüm detaylar belirlenir. Elektrik tesisatını üstlenen yetkili firmanın uzman mensubu, projedeki bilgilerin kılavuzluğunda ilk önce iletken tellerin yer almış olduğu boruların geçeceği yolu belirler. Ardından oluşturulan kanallara borular titizlikle döşenir. Tavan betonları dökülmeden önce aslına bakarsan bu bölgeler belirlenmiştir.


2- Buat ve kasaların yerleştirilmesi


Elektirkli devrelerde akımı kollara ayırmak için kullanılan kutulara “buat” ismi verilir. Projeye gore prizlerin ve buatların yerleştirileceği kasalar, oluşturulan yuvalarına çimento sayeinde tutturulur. Sıva öncesi gerçekleştirilmesi gereken bu işlem yapılırken buatların tüm bunlar tavandan eşit mesafede ayarlanır. Anahtarların ve prizlerin yerden mesafeleri standart olarak bellidir. Anahtarlar tabandan 150 cm, prizler ise 40-50 santimetre mesafeye yerleştirilir.
Elektrik tesisatı iyi mi döşenir sorusunu cevapladıktan sonrasında sıra kabloların çekilme işlemine geldi. Sıva kuruduktan sonrasında iletken kabloların çekilmesi aşamasına geçilir.3- Kabloların çekilmesi
Boruların içinden kabloların geçmesi için kılavuz teller ve “susta” ismi verilen aletler kullanılır. Diğer aşamalarda olduğu gibi kabloların çekilmesi de titizlikle yapılmalıdır. Borulardan geçirilecek iletken tellerin çapı, linkler için ehil boyunda olmaları, kesintisiz olarak geçebilmeleri kadar, boruların içinin boş olması da oldukça önemli detaylardır. Tellerin kolayca geçirilmesi için talk pudrası kullanmak, pratik ve yaygın bir yöntemdir.


4- Buat bağlantıları


Tellerin buat içerisindeki bağlantıları sırasında “klemens” isminde parçalar kullanılır. Elektrik Tamir Ustası, Buat bağlantılarının karmaşa olmamasına, akım uçlarının buatın kapağına değmemesine dikkat edilmelidir. Buatın içindeki ihtiyaç duyulan linkler yapıldıktan sonrasında özenle kapağı kapatılır.


5- Anahtar, priz ve duyların montajı


Elektrik tesisatı döşemenin son aşamasında dışarıdan görünen anahtar, priz ve duyların montajı gerçekleştirilir. Elektrik tesisatınız ne kadar usta eller tarafından döşense de zaman zaman arızalar yaşayabilirsiniz. Antalya Uğur Usta güvencesindeki, elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması yada hasar görüp çalışamaz hale gelmesi durumlarında, acil müdahale ve tamir hizmeti sağlamak için konutunuza konusunda uzman ve donanımlı elektrikçi ekibi gönderir.

elektrik tamircisi bursa
elektrik tamircisi bursa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA 0 507 247 24 94