İçeriğe geç

Elektrik Tesisatı Nedir?

Bursa elektrik tamircisi

Elektrik Tesisatı Nedir? Evlerimizde Sık Görülen Elektrik Tesisatı Arızaları Nelerdir?
Evlerimizde sık görülen elektrik tesisatı arızalarına değinmeden önce kısaca elektrik tesisatı nedir sorusuna cevap verelim.Bursa Elektrik Tamircisi, Elektrik Arıza Bakım, Avize Takan Ustalar. Elektrik maddenin pozitron, proton, elektron vb. Parçacıklarının hareketleri sonucu ortaya çıkan enerji türüdür. Elektrik tesisatı da gereken bölgeler doğrultusunda elektrik malzemeleri kullanılarak hazırlanan teçhizattır. Örnek vermek gerekirse, prizler, duylar, sigorta kutusu şeklinde buatlar, klemensler, borular, anahtarlar akla ilk gelen elektrik teçhizatlarındandır. Tüm binalardaki elektrik tesisatları ve bununla alakalı malzemeler belirli onaylar ile idari ve fenni yönetmeliklere bağlı olarak yapılır.
En sık karşılaşılan elektrik tesisatı arızaları nedir?
Evlerimizde sıklıkla karşılaştığımız elektrik tesisatı arızaları aşağıdaki gibidir.


Duy arızaları:


Duy nedir? Elektrik lambalarını besleme devrelerine bağlamak için duy adı verilen bir materyel kullanılır. Aydınlatma cihazının elektrik kablosu ile birleştiği bu noktaların arızasına duy arızları ismi verilir.


Buat arızaları:


Buat nedir? Birleşme yapmak yada akımı bir veya daha çok kollara ayırmak için yapılan kutuya buat denir. Bu yuvalardaki arızlara da buat arızaları denir.


Sigorta arızaları:


Sigorta nelerdir? Elektrik devrelerinde besleme hatlarını kısa dönem akımı ve fazla yüklere karşı korumak için sigorta adı verilen devre elemanı kullanılır. Sigortalar elektrikle çalışan alıcılarla birlikte bu alıcıları kullanan fertleri elektrik kazalarının negatif etkisinden korumaya yararlar. Sigorta arızaları dönem elemanlarındaki arızalardır.


Priz arızaları:


Priz nelerdir? Elektrik cihazlarına, bir elektrik devresinden fiş aracılığı ile doğrudan yada uzatma kablosu ile enerji alınması için kullanılan araçtır. Bu araçlardaki arızalara priz arızası adı verilir.


Fiş arızaları:


Fiş nedir? Fiş, bir cihaz veya uzatma kablosundaki iletkenleri, prizdeki kontaklar aracılığı ile elektrik tesisi iletkenlerine birleştirmeyi veya bunlardan ayırmayı sağlayan bir araçtır. Bu araçlardaki arızalara fiş arızası denir.


Anahtar arızaları:


Elektrik anahtarı nelerdir? Elektrik devrelerinde, devreyi açıp-kapatmaya yarayan materyallerin tümüne anahtar denir. Konutlarımızda sık gördüğümüz arızalardan olan elektrik anahtarı arızası devreyi açıp kapamaya yarayan bu elemanlardaki arızalardır. Antalya Uğur Usta güvencesindeki , elektrik tesisatınızın bozulması, kısa devre yapması veya hasar görüp çalışamaz hale gelmesi niteliğinde, acil müdahale ve onarım hizmeti sağlamak için konutunuza mevzusunda uzman ve donanımlı elektrikçi kadrosu gönderir.

elektrik tamircisi bursa
elektrik tamircisi bursa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA 0 507 247 24 94